Tipy na výlet

Tipy na výlet

Naučné Stezky

Naše první naučná stezka vede revírem Bor. Zde, u silnice mezi Řevničovem a Kroučovou, začíná naučná stezka „Kalivodské bučiny“. Tuto stezku otevřely Lesy České republiky, s.p. v roce 2014. Stezka je dlouhá přibližně tři kilometry a je určena výhradně pro pěší turistiku, vzhledem k převýšení, které místy činí až 100 m. Kalivodské bučiny jsou od roku 2009 zařazeny na seznam nejhodnotnějších přírodních území v Evropě. Rozkládají se na téměř dvou set hektarech a tvoří souvislý pás bukového lesa, který se táhne přes katastry pěti obcí. Porosty jsou staré až sto padesát let a jedná se o pravděpodobně nejrozsáhlejší komplex bukových lesů ve středních Čechách.

Další naučná stezka s názvem „Louštín“ prochází revírem Lužná. Tato stezka začíná u „Sládkova kříže“, za obcí Lužná od budovy železničního nádraží po modré turistické značce. Stezka je dlouhá 5 km a po cestě nalezneme 7 naučných tabulí. Pěší trasa vede nejprve po modré a červené, a poté po zelené turistické trase. Cyklistická trasa pak vede z části po cyklotrase č. 0102 Rakovník – Nové Strašecí. Po cestě nalezneme hned několik krásných míst pro odpočinek, ale ten nejhezčí nalezneme na vrchu Louštín, kde se nám otevře nádherný výhled na okolní krajinu a který si můžeme vychutnat i z altánku, který je zde umístěn. Při odpočinku si můžeme zavzpomínat na krále Václava I., který si zde nechal postavit lovecký hrádek.

Zaniklá naučná stezka „Hutnická stezka“ na revíru Mrákavy a Velká Dobrá byla vybudována roku 1983, ale již je zrušena a neudržována. Stále se na jejím území ale nacházejí zajímavá místa. Stezka začínala v Kamenných Žehrovicích – Turyň, na rozcestí u přírodní památky Kalspot (odbočka z červené turistické značky). Trasa je značena zeleno bílou značkou naučných stezek. Trasa byla dlouhá 6 km. Po trase se objevuje hned několik krásných míst, jako například „Údolí lásky“ v obci Doksy nebo pak v dalším revíru Velká Dobrá pravěké mohylové pohřebiště nedaleko obce Velká Dobrá.

Rozhledny

Rozhledna Velká Buková v obci Velká Buková s výhledem na Křivoklátskou vrchovinu a do údolí řeky Berounky.

Rozhledna Kožova hora v blízkosti silnice vedoucí z Kladna na Kyšice. Lze spatřit vrcholky Českého středohoří, Krušné hory, hrad Hazmburk, ruzyňské letiště a při dobré viditelnosti i Jizerské hory a Krkonoše.

Rozhledna Veselov na severovýchodním okraji obce Družec.

Rozhledna Vysoký vrch západně od obce Malé Kyšice. Jedná se o nejvyšší bod v okrese Kladno. Cesta k rozhledně není nijak značena, dostat se k ní lze pomocí GPS souřadnic. Ztížené hledání této rozhledny však plně nahradí výhled, který se návštěvníkům naskytne na krajinu Křivoklátska, Rakovnicka, Kladenska a za dobrého počasí i vrcholky Českého středohoří.

Rozhledna Líský u obce Líský. Jedná se o typizovanou rozhlednu mobilního operátora, která je však přístupná i veřejnosti. Z rozhledny uvidíme pásmo Českého Středohoří a Krušných hor a při dobré viditelnosti lze zahlédnout i Ještěd a Krkonoše.

Rozhledna Senecká hora se nachází 0,7 km západně od Pavlíkova. Z této rozhledny uvidíme Rakovnickou kotlinu s městem Rakovníkem, hřebeny Doupovských hor, Krušných hor, Džbánu, Českého středohoří, Křivoklátskou pahorkatinu a Brdy s hradem Radyní.

Státní hrad Krakovec
Státní hrad Krakovec – oficiální webové stránky (hrad-krakovec.cz)

Železniční muzeum
Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka | ČD Nostalgie (cdnostalgie.cz)

Muzeum amerických veteránů

ÚVOD – JK CLASSICS

Hornický skanzen Mayrau

Úvod – Hornický skanzen MAYRAU ve Vinařicích u Kladna (omk.cz)

Památník Lidice

Památník Lidice – Státní příspěvková organizace (lidice-memorial.cz)

Přírodní rezervace Čertova skála

Čertova skála (přírodní rezervace) – Wikipedie (wikipedia.org)

Přírodní památka Valachov

Valachov – Wikipedie (wikipedia.org)